تبلیغات
وب سایت خبری کاردوخ - اردوغان باعث تجزیه ترکیه می شود
وب سایت خبری کاردوخ
با کاردوخ اخبار را دقیق ، سریح وبه دور از جانب گرایانه بخوانید

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اردوغان باعث تجزیه ترکیه می شود

استراتژی دشمن تراشی و قطبی نمودن در گذشته برای رئیس جمهور ترکیه کار ساز بوده است. اما ممکن است در نهایت به تجزیه ی کشورش بیانجامد.


به گزارش وب سایت موکریان خبر ، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از سال 2003 تاکنون، نور هدایت طبقه رهبران جهانی روبه رشد ضد نخبگان، ملی گرا و محافظه کار بوده است. و مهمتر از همه اینکه وی همیشه نقش یک فرد همیشه بازنده  سیاسی را بازی کرده و با اهریمن جلوه دادن کسانی که مخالفش بوده اند کسب حمایت نموده است. تنها چند هفته پیش از رفراندوم قانون اساسی که در صورت تصویب، حاکمیت استبدادی وی را بر کشور مستحکم خواهد ساخت، وی حتی به دنبال بین المللی کردن این استراتژی بوده و بسیاری از رهبران مختلف اروپایی را به دلیل انتقاد از وی "نازی " خوانده است.

ممکن است از دیدگاه وی این اقدامات قمار منطقی ای به نظر برسد؛ در واقع، این اقدامات باعث موفقیت وی در گذشته شده است. وی با تکیه بر دشمنان داخلی همیشگی اش برای نشان دادن آنها به عنوان آخرین "دشمن مردم،" محبوبیت خود را افزایش داده است. اما این وضعیت باعث قطبی شدن جامعه وی شده است تا جایی که حتی سرویس های امنیتی، سنگر سنتی وحدت ترکیه، سیاسی شده و در زمانی که کشور با خشونت ها در چند جبهه مواجه است – در کنار از هم پاشیدن روابط ترکیه در اروپا- تضعیف شده است. در میانه کمپین تفرقه افکن پیش از رفراندوم 16 آوریل، گروه های تروریستی از حزب کارگران کردستان (پ ک ک) گرفته تا دولت اسلامی (داعش) از این اختلافات برای قرار دادن بیشتر و شدیدتر ترکها در برابر یکدیگر استفاده می کنند.

اکنون و بر اساس نتایج نظر سنجی صورت گرفته در مورد پشتیبانی مورد انتظار از اردوغان در رفراندوم، ترکیه در حال تجزیه شدن، به طور مساوی، میان طرفداران و جناح های ضد اردوغان قرار دارد: طرفداران وی که شامل ائتلاف جناح راست محافظه کار هستند معتقدند که ترکیه بهشت ​​است؛ دومین گروه، گروه نامتحدی از چپ ها، سکولارها، لیبرال ها، علوی ها (مسلمانان لیبرال) و کردها هستند که بر این باورند که در جهنم زندگی می کنند.

به مدت چندین سال، موسسات امنیت ملی بیش از حد تحسین شده ترکیه، از جمله ارتش و پلیس، به کشور در گذار از شکاف های سیاسی خطرناک آن کمک کرده اند: اول بار در درگیری های خیابانی سال های 1970 که همچون یک جنگ داخلی چپ ها را در برابر راست ها قرار داد و سپس در شورش ناسیونالیستی تمام عیار کردها و حملات تروریستی پ ک ک در سال های 1990. با این حال گرچه روش های ارتش غیر لیبرال و وحشیانه بود، از جمله چندین کودتا و سرکوب پلیس، اما ارتش و پلیس ترکیه را در برابر از هم پاشیدن حفظ کردند. با این حال این وضعیت از زمان پاکسازی بی سابقه ای اردوغان در بخش خدمات امنیتی در نتیجه کودتای شکست خورده 15 جولای تغییر کرده است.

در عین حال، مشارکت ترکیه در جنگ داخلی سوریه عواقب غیر منتظره و بی ثبات کننده ای را برای کشور به ارمغان آورده است. عواقب این اقدام به شدت باعث کاهش توانایی کشور برای مقاومت در برابر قطبی شدن جامعه شده است. آنکارا از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال 2011 به دنبال سرنگونی حکومت اسد بوده است. ترکیه پس از اعزام نیروهای خود به شمال سوریه در ماه آگوست سال 2016، عملیات نظامی ای را نیز علیه داعش و حزب کردی اتحاد دموکراتیک (PYD) انجام داد. در نتیجه، در حال حاضر آنکارا مورد تنفر تمامی طرف های اصلی درگیر در جنگ داخلی سوریه، یعنی اسد، داعش و کردها قرار دارد. بدون شک سوریه به تلاش خود برای مجازات شهروندان ترکیه برای اقدامات کشورشان ادامه خواهد داد: ترکیه حکومت اسد را عامل چندین بمب گذاری در سال 2013 در ریحانلی، در جنوب ترکیه می داند که طی آنها 51 نفر کشته شدند. البته دولت سوریه دخالت در این بمب گذاری ها را رد کرده است.

سیاست اردوغان در سوریه یکی از عوامل حملات تروریستی داعش و پ ک ک در ترکیه است. هر بار که آنکارا در برابر حزب اتحاد دموکراتیک سوریه موفقیتی را کسب می کند، پ.ک.ک ترکیه را هدف قرار می دهد. و به طور مشابه به نظر می رسد که هر گونه حمله داعش در ترکیه پاسخی مستقیم به یک حمله ترکیه علیه جهادی ها در مرز سوریه است. به عنوان مثال، حمله ژوئن 2016 داعش به فرودگاه استانبول، که باعث کشته شدن 45 نفر شد، درست بعد از آن صورت گرفت که گروه های عرب سوری وابسته به آنکارا کنترل برخی از مناطق تحت کنترل تروریست ها را در دست گرفتند. حمله شب سال نو به یک کلوپ شبانه در استانبول که باعث قربانی شدن حداقل 39 نفر شد درست پس از آن روی داد که نیروهای مورد حمایت ترکیه عملیاتی را برای تصرف شهر استراتژیک الباب که در کنترل داعش بود، انجام دادند.

ممکن است هرج و مرج برای اردوغان فرصت بیافریند.

داعش و پ ک ک نشان دهنده منتهی علیه دو نیمه ترکیه هستند؛ هر کدام از آنها به دنبال افزایش سیاسی شکاف این کشور هستند- شکافی که به نوبه خود اجازه نمی دهد کشور خط مشی مشخصی در سیاست خود در سوریه و تاثیر این سیاست بر امنیت داخلی را دنبال کند. اهداف انتخابی داعش را در نظر بگیرید: مکان هایی مانند کلوپ شبانه، که محل رفت و آمد ترک های سکولار و لیبرال بود؛ گردشگران خارجی، که در حملات متعددی در استانبول هدف قرار گرفته اند. کردها و چپ گرایان همانند کسانی که در دو بمب گذاری انتحاری جولای 2015 در شهر مرزی سوروچ ترکیه کشته شدند و همچنین فرقه های مسلمان لیبرال همانند علویان، جبهه ای کلیدی در میان مخالفان ضد اردوغان و قربانیان اصلی در مخرب ترین حملات داعش در ترکیه تا به امروز هستند. 103 نفر در یک تظاهرات صلح در آنکارا در اکتبر 2015 کشته شدند.

به نظر می رسد داعش با هدف قرار دادن خارجی ها و اعضای جبهه ضد اردوغان، پیامی برای ملی گرایان طرفدار اردوغان می فرستد مبنی بر اینکه جهادگران خطری برای آنها ندارند و اینکه آنها، در عوض، بر «پاکسازی" کشور از آن دست نفوذی از غرب متمرکز هستند که دولت اسلام گرا نیز آن را تهدیدی علیه خود می بیند. اما همچنان که داعش عناصر ضد اردوغان در ترکیه را هدف قرار می دهد، پ ک ک و گروه های وابسته به آن به واکنش های خود ادامه می دهند. شبه نظامیان کرد به طور معمول حملات مرگباری را علیه پلیس و نیروهای نظامی انجام می دهند. پیام آنها برای جبهه ضد اردوغان کشور است- مبنی بر اینکه با افزایش روز افزون قدرت رهبر ترکیه، پ ک ک- گرچه عاملی ناخواسته است- اما تنها امید آنها علیه «نیروهای اردوغان" است.

این امکان وجود دارد که سیاست های اردوغان سرعت این روند را افزایش دهد. همانگونه که در رسانه های طرفدار اردوغان دیده می شود، در حال حاضر دولت کسانی را که توسط پ ک ک کشته می شوند به عنوان "شهید" می شناسد و موقعیت خاصی برای آنها قائل است. وی تاکنون حاضر نشده است چنین جایگاهی را برای کسانی که توسط داعش کشته شده اند به رسمیت بشناسد. در صورتی که این سیاست تغییر نکند می تواند یک طبقه بندی دو لایه برای مرگ های ناشی از حملات تروریستی ایجاد کند و اختلافات ترکیه در محور میان پ ک ک و داعش را افزایش دهد.

 کودتای شکست خورده، در عین حال، به اردوغان اجازه داد تا قدرتش را بر نیروهای نظامی و پلیس تثبیت کرده، بیشتر آنها را به سمت بخش های طرفدار اردوغان در ترکیه بکشاند. اگر قرار باشد ارتش بار دیگر در سیاست ترکیه دخالت کند، احتمالا نه برای سرنگونی اردوغان بلکه برای دفاع از وی خواهد بود. مرد 22 ساله ای که در 19 دسامبر سفیر روسیه در آنکارا را ترور کرد و  یکی از اعضای سازمان نیروی پلیس نخبگان آنکارا است که در دوران اردوغان در ترکیه قدرت گرفت، یکی از نشانه های سیاسی شدن نیروهای پلیس و همچنین عواقب سیاست اردوغان در سوریه است. این قتل مشخصا یک ترور سیاسی بود: وی پیش از کشیدن ماشه اعلام کرد که این فرد را به دلیل سیاست مسکو در سوریه مجازات می کند.

ممکن است هرج و مرج برای اردوغان فرصت بیافریند. در صورتی که رفراندوم قانون اساسی رای بیاورد، بدون شک قدرت دفتر ریاست جمهوری را به شدت افزایش خواهد داد، اردوغان را به رئیس دولت، رئیس کشور و رئیس حزب حاکم عدالت و توسعه خود تبدیل کرده و قدرت وی را بر کل کشور تثبیت خواهد کرد. (در حال حاضر، وی تنها رئیس کشور است و در نتیجه از قدرت قانونی بر دولت محروم است. قانون اساسی این کشور همچنین تصریح می کند که رئیس جمهور بایستی یک چهره غیر حزبی باشد و اجازه نمی دهد تا وی به طور رسمی ریاست حزب حاکم عدالت و توسعه را در دست داشته باشد.) اما حتی در صورت برنده شدن، تنها نیمی از کشور از دستور کار وی استقبال خواهند کرد. نیم دیگر از نظر سیاسی برای تضعیف کردن آن کار خواهد کرد- و پ ک ک و دیگر گروه های شبه نظامی چپ گرا از طریق خشونت این کار را خواهند کرد.

ترکیه کشوری است که دچار تفرقه شده است. در صورتی که حملات تروریستی، قطبی شدن اجتماعی و خشونت این کشور را وارد یک جنگ داخلی نامیمون کنند، ترکیه کسی را ندارد که آن را نجات دهد.

منبع: مجله آتلانتیک

ترجمه: خبرگزاری کردپرس

abnytc htpbyrb
سه شنبه 1397/03/15 14:54
купить фитнес резинки харьков
резинки для фитнеса дешева
стоимость резинки для фитнеса в черкасах
набор спортивная петли для тренировок
запорожье купить фитнес резинки
купить резинку для фитнеса днепр
кредит срочно без отказов онлайн украина
جمعه 1397/02/21 18:17
микрокредит онлайн на карту украина
кредиты онлайн на карту без отказа
займ на карту срочно без отказа
круглосуточно
кредит онлайн срочно без отказа
кредит онлайн на карту круглосуточно
алекс кредит онлайн
онлайн микрокредит на карту
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

وب سایت خبری کاردوخ اخبار مناطق کوردنشین جهان را به صورت دقیق و به دون جانب داری به گروه خاصی دراختیار مردم قرار میدهد.
مدیر وبلاگ : عبدالله رسول پور

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان