تبلیغات
وب سایت خبری کاردوخ - آیا تهدید داعش را جدی بگیریم؟
وب سایت خبری کاردوخ
با کاردوخ اخبار را دقیق ، سریح وبه دور از جانب گرایانه بخوانید

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

آیا تهدید داعش را جدی بگیریم؟

در ششمین روز از سال جدید هجری شمسی فایلی 37 دقیقه ای بزبان فارسی توسط سه فرد با اسامی جعلی به نمایندگی از سه قوم ایرانی منتسب به داعش در فضای مجازی ،شهروندان و حکومت ایران را تهدید به انتقام کردند.در این فایل صوتی که ادعا شده از استان دیالی عراق واقع در جوار مرزهای غربی ایران ضبط شده علاوه بر حکومت ایران شهروندان اهل سنت از جمله علمای سرشناس سیستان وبلوچستان و منطقه ترکمن را خائن به جامعه اهل سنت محسوب و برخورد با آنان را قریب الوقوع دانستند . جدای از نفس این تهدید که اقدامی نسنجیده است و محتوای آن مبنی بر بازگرداندن ایران به دوران مذهبی قبلی نیز کاملا عاری ازهرگونه استناد علمی و تاریخی میباشد.نکاتی چند پیرامون این فایل صوتی و محتوای آن وجود دارد.


به گزارش وب سایت موکریان خبر اولا زمان اعلام این موضع ازسوی افراد منتسب به داعش در هنگامی صورت میگیرد که قدرت نظامی نیروهای داعش در منطقه درحال فروپاشی و اندیشه افراطی آنان در حال پراکنده شدن به سراسر منطقه میباشد. ازطرفی قبل از اعلام این فایل تهدیدآمیز بارها در کلام نیروهای داعش، معاضدت با ایران و ایرانی را یکی از فلسفه های وجودی خود دانسته اند و قبل از اینکه رسما اینگونه تهدیدات را رسانه ای کنند از هیچ اقدامی علیه ایران فرو گذاری ننموده اند و در مناسبتهای مختلف دست به اقداماتی زده اند که هربار به یمن امنیت مردمی عقیم مانده است بنابراین تاکیدات اخیر توسط این گروه خشونت طلب از زبان قومیتهای ایرانی شاید پیامی جدید داشته باشد که باید در آن تامل نمود.
 این پیام ویدئویی شهروندان ایرانی را بصورت عام و علمای دینی اهل سنت ایران از شمال تا شرق را بصورت خاص هدف تهدیدات خود قرار داده است .علمایی که در تمامی اجلاسهای مقابله با جریانات تکفیری داخل وخارج از کشور ، جزء پیشتازان این جریان عقلانی در جهان اسلام بوده اند و بعنوان اعتدالگرایان عقیدتی در بین جامعه اهل سنت ایران شناخته شده اند و در کنار علمای طراز اول تشیع مسیر سلف صالح خود مبنی بر تقریب مذاهب جهان اسلام را ادامه میدهند.
 جریان تکفیری داعش با فهم و برداشت خود از قرآن و سنت ، خط کشیها عقیدتی را ترسیم نموده و بدون در نظر گرفتن شرایط فرهنگی و تمدنی سرزمینها، به تکفیر افراد و جوامع مبادرت می ورزند بطوریکه در آخرین دیدگاههای اعتقادی خود تنها مناطقی را که در اشغال آنان ازجمله موصل و رقه بود مسلمان و مابقی مناطق را بلاد کفر دانسته اند که با رفتارهای غیر انسانی با ساکنین این مناطق عرصه را برساکنان مناطق تحت اشغال تنگ کرده در حالی که رسانه های آنان از مسلمانان جهان برای هجرت به سرزمین آزاد شده اسلامی دعوت سراسری مینمودند. وحال که در آستانه فروپاشی دولت تخیلی خلافت خود ساخته اسلامی قرارگرفته اند، با تهدید و ستیزه جویی با دیگر مناطق در صدد جبران ناکامیهای خود میباشند.
 با توجه به شواهد موجود میتوان گفت شاکله فعلی داعش در سرزمینهای اشغالی عراق و سوریه در آستانه فروپاشی و اضمحلال میباشد ولی تجربتا میتوان گفت اندیشه هایی که با سبقه دینی پا به عرصه سیاسی میگذارند بسادگی از اذهان جامعه و مردم حذف نمیشوند همانند بسیاری از نحله های فکری که در گذشته و جهان معاصر بوجود آمدند وخود را منتسب به دین دانستند و تا مدتها چه ایجابی وچه سلبی منشاء اثر بوده اند هرچند ویرانیها وخشونتهای غیرانسانی که گروه داعش نسبت به اقوام و مذاهب روا داشته اند تاریخ مانایی آنان را در اذهان کوتاهتر از هر نحله فکری دیگری خواهد نمود و زودتر از برخی گونه های افراطی به فراموشی سپرده خواهند شد. بنابر این ازچند منظر میتوان تهدید اخیر عوامل داعش را اقدامی منفعلانه و شمارش معکوسی در فروپاشی این گروه افراطی دانست . قبل از هرچیز به نظر میرسد  این تهدید بیشتر تظاهر به اقتدار میباشد وگرنه وضعیت فعلی این گروه در مناطق اشغالی خودگواه بر نادرستی این ادعا میباشد.
 خوی ویرانگری و افراطی گرایانه داعش موجب بن بست کلی این گروه در سرزمینهای تحت اشغال خود میباشد. این پدیده نوظهور درچند سال اخیر بعنوان آخرین نسخه تکفیری گریبان جامعه اهل سنت را گرفته و هزاران مسلمان بیگناه را تکفیر و بقتل رساندند در حالیکه آموزه های آنان با تعریف دشمن دور و نزدیک، مسلمانانی که با آنان هم عقیده نیستند ولو در کنار هم باشند را دشمن نزدیک و نظامهای سرکوبگر اشغالگری مانند اسرائیل و نظام تفرقه افکنانه سلطه را دشمن دور محسوب نموده است با این ترکیب رفتاری عملا بخشی از جامعه اهل سنت را به جهانیان ستیزه جو و خشونت طلب معرفی کردند که بلاد و آبادیها را به ویرانی  تبدیل و قتل وکشتار مسلمانان را بقصد قربت الی الله انجام میدهند بطوریکه سالهای طولانی هم به دوران آبادانی و آرامش اجتماعی قبل از خود باز نخواهند گشت این رفتارهای ویرانگرانه با تئوری آرمانی خلافت گری داعش بسیار فاصله دارد و درحال حاضرمشاهده میشود نگاه رهایی بخشی به داعش کاملا غیر منطقی میباشد. تمامی این اقدامات مخرب و ویرانگر فعلا در دنیای اهل سنت و بر امده از بعضی اموزه های انحرافی و مستندات ظنی دلاله صورت میگیرد. بنابراین ادعای داعش مبنی بر تهدید اشغال ایران با سابقه فرهنگی و تمدنی که دارای ثبات امنیتی بعنوان سرزمینی متفاوت در منطقه خاورمیانه میباشد  ادعایی غیرممکن بیش نیست چون پذیرش اندیشه داعش درسرزمینی با شرایط متفاوت مذهبی که آموزه های آن با اینگونه رفتارهای تکفیری اختلاف مبنایی دارد امری غیرممکن میباشد.
ماهیت سیاسی فرهنگی ایران موجب برجستگی برخی شاخصه های تولید قدرت نرم او در منطقه خاورمیانه گردیده است بهمین دلیل میتوان گفت این قدرت نرم اصلیترین عامل بازدارندگی پیشروی داعش در دیگر مناطق خاورمیانه بوده که بطریق اولی ایران خود از این نوع تهدید در اولویت مصونیت میباشد. بنابراین از دید تحلیلگران منطقه ای تعصب ملی ایرانیها اعم از هر قوم و نژاد و مرام سیاسی در داخل نسبت به امنیت ملی کشور بازدارنده ای قوی در مقابل تهدیدات بیرونی و انسجام ملی داخلی گردیده است .
در حوزه عراق نیز داعش با تقسیم سرزمینهای کفر و اسلام  ، تمامی مناطق غیر از حضور خود را سرزمین کفردانسته که مناطق کردنشین هم بخشی از آنها محسوب میشود. بازخورد این تقسیم بندی در بین جامعه کردی عراق با گرایشات متنوع سیاسی و مذهبی میتواند انگیزه ای دیگر در بازدارندگی گسترش وضعیت فعلی داعش در عراق و پیشروی  به دیگر بلاد باشد. انسجام و اقتدار نیروهای مسلح عراق و پیشمرگه و نیروهای حشد الشعبی بعنوان نماد مقاومت مردمی که مراتب تثبیت امنیت ملی عراق را رقم میزنند انگیزه مقابله با عناصر داعش در آنها را  افزایش داده است. اگرچه برخی احزاب کردی در ابتدای حضور داعش در عراق عجولانه از حضور این گروه بصورت ضمنی استقبال کردند و برخی دیگر با ارزیابی غلط ، داعش را نماینده اهل سنت قلمداد کردند و حمله داعش را جنگ مذهبی " سنی  ـ شیعه" قلمداد نمودند و اعلام کردند که کردها وارد جنگ طائفی نمیشود اما نزدیک به دوماه بعد از اشغال موصل (3 آگوست 2014) تروریستهای داعش به مناطق کردنشین حمله کرد و با تصرف بخشهایی از آن، تا آستانه ورود به اقلیم کردستان پیش رفتند. ولی دیری نپایید که جنایات آنان نسبت به کردها در شنگال و کوبانی این معادله را بهم زد و ماهیت خشن و افراطی آنان برای کردها آشکار گردید. در همان ابتدای اشغال موصل توسط داعش، جریان اسلام سیاسی در کردستان عراق بنام "سلفیت مدخلی " اولین جریان سلفی در منطقه بود که صریح و شفاف داعش را تکفیر نمود و تا حدودی جرائتی به برخی دولتمردان اقلیم کردستان عراق داد تا با پشتیبانی بهتری به صفوف مخالفین با داعش بپیوندند.
و اما عوامل بازدارنده داخلی و نواحی مرزی ، عموما این عوامل ملهم از فضای عمومی کشور میباشد که ریشه مقابله با جریان تکفیری را اعتقادی و جهادی محسوب میکنند این روحیه مقابله ای به شیوه ای دیگر در بین جامعه کردی داخل از شرایط خاصی برخوردار میباشد. ازطرفی عموم کردهای منطقه داغ کوبانی و شنگال و دیگر مناطق مورد تعرض داعش را فراموش نکرده اند از طرف دیگر کردها با هر گرایش مذهبی اعم از تصوف و سنتی و سلفی و تربیتی و تبلیغی.... رفتارهای گروههای افراطی را برنمیتابند و در این راه علمای گرانقدری همانند ماموستا شیخ الاسلام و ماموستا برهان عالی را از دست داده اند که قابل اغماض نمیباشد. همچنین جریانات سیاسی و قومی کردی با هر ذائقه و گرایش سیاسی عملا و قدما درون پروسه بازدارندگی در مقابل اقدامات ادعایی داعش بوده اند که با موضع گیریهای سیاسی در مقابل تحولات منطقه ای بی تفاوت نمیباشند. بنابراین قاطبه نیروها و جریانات قومی و مذهبی داخل کشور اگر چه گلایه هایی هم از حاکمیت داشته باشند ولیکن بصورت مبنایی با اندیشه افراطی داعش مشکل اساسی دارند دال اصلی این همگرایی نیاز فضای سلمی و آرامش اجتماعی عمومی میباشد که شرایط فعلی داخل با همه نواقصات جانبی اش برای زیست سیاسی ـ اجتماعی عمومی مهیا و فراهم است. بنابر این پذیرش و هضم جریانی مخالف این آرامش با روح حاکم برفرهنگ سرزمینی منطقه ای ذاتا منافات دارد.انتظار میرود مدیران و دستگاههای اجرایی با درک این موضوع ، با نگاه واقعی و عمیقتری به ظرفیت اقوام ومذاهب بنگرند تا شاهد هم افزایی ملی و بازخوردهای عقلانی آن در عرصه امنیت ملی باشیم. آنگاه خواهیم دید بازهم تهدیدات داعش میتواند جدی باشد؟

*منبع:کردپرس

кредит на карту без звонков
شنبه 1397/02/22 06:45
кредит займ на карту срочно
онлайн кредит на карту 24/7
кредит онлайн на карту 24/7
онлайн займ на карту без отказа
взять займ онлайн круглосуточно
займ на карту украина без звонков
кредиты онлайн по паспорту
купить резинку для фитнеса днепр
دوشنبه 1397/02/10 17:33
резинки для фитнеса купить на кидстафф
спортивна ризинка
лента эспандер резинка эластичная для фитнеса 1.5
м profi
купить не дорого 5 фітнес резинок
эспандер ленточный купить
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

وب سایت خبری کاردوخ اخبار مناطق کوردنشین جهان را به صورت دقیق و به دون جانب داری به گروه خاصی دراختیار مردم قرار میدهد.
مدیر وبلاگ : عبدالله رسول پور

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان