تبلیغات
وب سایت خبری کاردوخ - نخست‌وزیر عراق: دربارۀ تمامیت ارضی عراق جدی هستیم / باید فقط پرچم عراق در کرکوک برافراشتە شود
وب سایت خبری کاردوخ
با کاردوخ اخبار را دقیق ، سریح وبه دور از جانب گرایانه بخوانید

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

نخست‌وزیر عراق: دربارۀ تمامیت ارضی عراق جدی هستیم / باید فقط پرچم عراق در کرکوک برافراشتە شود

نخست‌وزیر عراق ضمن تاکید بر اینکە بغداد دربارۀ حفظ تمامیت ارضی این کشور جدی است، جدایی کُردها از عراق را بە ضرر آن ها دانست و مخالفت خود با برافراشتن پرچم اقلیم کردستان در کرکوک را اعلام کرد.


بە گزارش موکریان خبر، حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق در مصاحبەای با شبکە تلویزیونی روداو با اشارە بە پروژەهایی کە دربارە تجزیە عراق مطرح می‌شوند، ضمن رد هر گونە طرح و پروژەای برای تجزیە این کشور، گفت: دربارۀ تمامیت ارضی عراق جدی هستیم.
العبادی افزود: حتی دولت جدید آمریکا نیز بر حفظ یکپارچگی عراق تاکید کردە است، می‌خواهیم این سیاست و رویکرد همگان باشد، بە نظر ما وجود عراقی متحد و یکپارچە بە نفع همگان خواهد بود.
وی دربارە درخواست‌ها برای استقلال اقلیم کردستان، گفت: باید این واقعیت را در نظر داشت کە آیا با جدایی از عراق منافع کُردها تأمین می‌شود، یا اینکە منافع آن‌ها در ماندن در عراقی یکپارچە و متحد است. بە عقیدە من برای کُردها و همە عراقی‌ها بودن در کشوری متحد بهتر است، کُردها در صورت جدایی از عراق، لطمە خواهند دید.
نخست‌وزیر عراق در ادامە، بە مخالفت‌هایی کە با جدایی کُردها از عراق صورت می‌گیرد، اشارە کرد و گفت: همسایگان عراق جدایی کُردها از این کشور را نمی‌پذیرند، همسایگان علیە چنین اقدامی هستند و راهکار تحریم را در پیش می‌گیرند.
العبادی بە مخالفت‌های صورت گرفتە با جدایی اقلیم کردستان از عراق در میان خود کُردها اشارە کرد و اظهار کرد: بسیاری از سیاستمداران کُرد هنگامی کە من با آن‌ها دربارە استقلال کردستان صحبت کردەام، اذعان دارند کە منافع کُردها در ماندن در عراق یکپارچە تأمین می‌شوند، اما این سیاستمداران کُرد جرئت ندارند آشکارا این مطلب را بیان کنند.
وی در پاسخ بە این سؤال کە در صورت درخواست برگزاری همەپرسی تعیین سرنوشت از سوی ریاست اقلیم کردستان و احزاب و جریانات سیاسی این اقلیم، واکنش بغداد چە خواهد بود، گفت: از رهبران کُرد خواسته‌ام در این موضوع، ما یا خودشان را در وضعیت شرم‌آور قرار ندهند، اما در صورت وقوع هر رویدادی، موضع‌گیری می‌کنیم. علاقەای بە ادامە این بحث ندارم، زیرا نتیجە همەپرسی مشخص است. سؤال اینجاست کە آیا نتیجە آن اجرایی می‌شود یا خیر؟
نخست‌وزیر عراق در خصوص برافراشتن پرچم اقلیم کردستان در استان کرکوک، ضمن تاکید بر اینکە نباید در مقطع کنونی چنین مشکل و کشمکشی را در کرکوک ایجاد کرد، با اشارە بە مخالفت عرب‌ها و ترکمان‌های کرکوک با برافراشتن پرچم اقلیم کردستان، خواستار پایان دادن بە این مشکل و لغو تصمیم شورای استانی در این بارە شد.
العبادی در پاسخ بە این سؤال کە در صورت پافشاری شورای استانی و استانداری کرکوک بر برافراشتن پرچم اقلیم کردستان در این استان احتمال قطع حقوق کارمندان این استان از سوی بغداد وجود دارد، گفت:خیر، اتخاذ چنین تصمیمی دشوار است. امیدوارم بە این نقطە نرسیم، نباید اینگونە شود. کرکوک بخشی از عراق است و باید در چارچوب قوانین این کشور ادارە شود. کرکوک در اقلیم کردستان نیست و شورای استانی کرکوک اختیارات قانونی برای تصمیم‌گیری دربارە بر‌افراشتن پرچمی غیر از پرچم عراق در این استان را ندارد، پرچمی کە باید در استان‌ها برافراشتە شود، پرچم عراق است.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

وب سایت خبری کاردوخ اخبار مناطق کوردنشین جهان را به صورت دقیق و به دون جانب داری به گروه خاصی دراختیار مردم قرار میدهد.
مدیر وبلاگ : عبدالله رسول پور

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان