تبلیغات
وب سایت خبری کاردوخ - تصویب نقشه راه اتحادیه میهنی کردستان از سوی شورای مرکزی حزب + متن نقشه راه
وب سایت خبری کاردوخ
با کاردوخ اخبار را دقیق ، سریح وبه دور از جانب گرایانه بخوانید

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

تصویب نقشه راه اتحادیه میهنی کردستان از سوی شورای مرکزی حزب + متن نقشه راه


شورای مرکزی حزب اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) نقشه راه این حزب را با هدف حل بحران های اقلیم کردستان به تصویب رساند.


به‌ گزارش موکریان خبر به نقل از کردپرس، شورای مرکزی اتحادیه میهنی کردستان در اطلاعیه‌ای که در این باره‌ منتشر کرده است، ضمن اشاره به روند تدوین و تصویب این نقشه راه، اعلام نموده است که ملاحظاتی در خصوص بندهایی از این نقشه راه داشته‌ است و به همین منظور کمیته‌ای 13 نفره برای بررسی آن ها تشکیل شده و به پیوست نقشه راه برای ریاست حزب ارسال خواهند شد.
در این اطلاعیه همچنین اشاره شده است که بدین ترتیب اتحادیه میهنی کردستان با در دست داشتن یک برنامه مدون و رسمی در آینده ای نزدیک به منظور دست یافتن به راه حل هایی برای بحران های اقلیم کردستان اقدام به دیدار با سایر احزاب و طرف های سیاسی خواهد کرد.
شایان ذکر است که‌ پیشنویس نقشه راه اتحادیه میهنی کردستان بعد از برگزار
ی سه نشست رسمی توسط دفتر سیاسی روز 13 مارس 2017 تصویب شد.
متن نقشه راه اتحادیه میهنی کردستان
با توجه به حساسیت وضعیت کنونی کردستان و لزوم حصول تدوین راه حل های مناسب برای اختلافات موجود میان احزاب سیاسی و فعال سازی دوباره نهادهای قانونی و پروسه سیاسی و تامین و تضمین اتحاد و تلاش همه جانبه در راستای حل و فصل بحران مالی و هم راستا نمودن انرژی و توان تمامی جریان ها و احزاب سیاسی جهت نیل به اهداف ملی، شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان نقشه‌ راه‌ حزب را به‌ تصویب رساند:
1-  روابط میان جریانهای سیاسی
روابط اتحادیه میهنی و حزب دمکرات کردستان عراق: براساس نیازها و ضروریات مقطع کنونی و بر مبنای توازن و شراکت واقعی و توافق ملی به منظور حل تمام مشکلات و محکم سازی ارتباط بازنگری جامع ضروری است.
- اتحادیه میهنی بر پایبندی خود به توافق 17/5/2016 با جنبش تغییر ت
اکید دارد.
- اتحادیه میهنی توسعه ارتباط با دیگر جریان های سیاسی کردستان را بسیار مهم و ضروری تلقی می کند.
- اوضاع کنونی عراق و اقلیم به منظور حل تمامی مشکلات روند سیاسی اقلیم کردستان و همچنین اختلافات میان اقلیم و بغداد نیاز بیشتر به نقش آفرینی اتحادیه میهنی دارد. حل این مشکلات به محکم کردن ارتباط میان جریان های سیاسی اصلی در روند سیاسی کردستان و متحد کردن طرف های سیاسی یاری می رساند.
- اتحادیه میهنی در همه بخش های کردستان پشتیبان راه حل مسالمت آمیز و دمکراتیک مسئله کُرد است و واقف است که اوضاع هر بخش کردستان شرایط ویژه خود را می طلبد.
- ایجاد ارتباط خارجی جریان های سیاسی اقلیم براساس اصول منافع ملی همچنین ارتقای این ارتباطات به سطح ملی به نحوی که در خدمت صلح و آشتی میان جریانات باشد.
2- اوضاع کردستان، منطقه و جهان
اوضاع مرحله پس از نابودی داعش و تلاش دولتهای منطقه برا
ی حصول توافق با یکدیگر و گسترش نقش قدرتهای بزرگ در منطقه تاثیر همه جانبه بر خط مشی کُردها خواهد داشت.
چنین اوضاعی ایجاب می کند تمامی احتمالات در نظر گرفته شود. در چنین اوضاعی حل مشکلات داخلی مسئله ای سرنوشت ساز است. حفظ توازن در روابط منطقه ای بسیار حائز اهمیت است. همچنان که تحکیم روابط با قدرت های بزرگ جهانی نیز ارزش فراوان دارد.
3- مشکل سه پست اصلی
حل مشکل سه پست اصلی اقلیم گره کور مشکلات را می گشاید. اتحادیه میهنی تقسیم سه پست اصلی در میان سه جریان اصلی را براساس پایگاه و وزن سیاسی احزاب راه حلی منطقی می داند، البته به شرطی که نقش و جایگاه دیگر جریانات سیاسی نیز در نظر گرفته شود.
اوضاع کنونی تا انتخابات آینده به مثابه مرحله انتقال تلقی می شود.
در این مرحله لازم است تمامی جریانهای سیاسی بر سر مشکلات لاینحل به توافق برسند.
4- مشکلات اقتصادی
مشکلات اقتصادی اقلیم تنها در گرو مشکلات نفت و گاز نیست، بلکه مشکل سیستم عقب مانده حکمرانی است و به عدم برنامه ریزی اقتصادی و سیستم بانکی پیشرفته مربوط می شود. در بلند مدت، تامین یک زیرساخت اقتصادی محکم برای کردستان و گسترش منابع مالی، تضمین حل این موضوع می باشد و اینکه اقلیم کردستان صرفاً به بودجه حکومت مرکزی و درآمدهای حاصل از صادرات نفت و گاز وابسته باشد دستاوردی نخواهد داشت. به منظور حل این مشکل اقدامات زیر ضروری است:
- طرح ریزی برنامه استراتژیک برای اقتصاد اقلیم در کوتاه مدت، متوسط و دراز مدت با تکیه بر آمار و اطلاعات به منظور انسجام ساختار حکومت و موسسات آن بر مبنای اهدافی که اوضاع کنونی؟ ایجاب می کند.
- صدور قانون رقابت و حذف انحصارطلبی
- اهمیت قائل شدن برای بخش های صنعتی و کشاورزی و توریستی از طریق تشویق بخش خصوصی به تسهیل روند اداری و دارایی در این خصوص.
5- مسئله نفت و گاز و شفاف سازی آن
به منظور اصول شفاف سازی در زمینه نفت و گاز خدمات زیر لاز
م است:
- تشکیل هیئتی در  پارلمان کردستان پس از فعال سازی آن به منظور بررسی دقیق درآمدهای نفت و گاز و بازنگری قراردادها و اعلام نتیجه این بررسی ها به شیوه ای شفاف و آشکار.
- اجرای تمامی مواد و بندهای قانون شماره 22 سال 2007 نفت و گاز و قانون شماره 2 سال 2015 صندوق ذخایر نفت و گاز.
- توافقی با حکومت فدرال بر سر قانون نفت و گاز حاصل شود که براساس آن منافع قانونی اقلیم کردستان و استانهای نفت خیز عراق تامین شود.
- افزایش  مسیرهای صدور نفت و گاز اقلیم کردستان.
- انجام قراردادهای نفت و گاز براساس معیارهای بین المللی به منظور پیشگیری از مشکلات قانونی ای که به منابع مالی اقلیم زیان می رساند.
- وزارت منابع طبیعی تنها وظیفه سرپرستی شرکت ها
ی عمومی نفت و گاز را بر عهده داشته باشد. وظیفه تولید و پالایش و فروش به شرکتهای عمومی سپرده شود.
- تلاش برای عضویت اقلیم در مؤسسه شفاف سازی و همکاری با موسسات مرتبط با شفافیت صنایع تولیدی به منظور شفاف کردن روند فروش نفت و گاز اقلیم ابتکار عمل به خرج داده اند.
6- مشکل پرداخت حقوق و معیشت مردم
بحران اقتصادی تاثیر فراوانی بر حقوق بگیران گذاشته و زندگی آنان را مختل کرده است. از این روی تا زمانی که بحران اقتصادی و مشکلات مربوط به قیمت نفت حل می شود اقدامات زیر ضروری است:
- افتتاح حساب بانکی برای کارمندان اقلیم به این منظور که هر کارمندی اطلاع داشته باشد چه مبلغی پس انداز کرده است و اطمینان خاطر داشته باشد که سرمایه اش از بین نمی رود.
- بازنگری در سیستم پس انداز حقوق به نحوی که به‌ صورت مرحله‌ای این سیستم برداشته‌ شود.
- هموارسازی قانون بازنشستگی به منظور ایجاد عدالت در میان بازنشستگان.
- فعال سازی هیئت نظارت دارایی به منظور انجام بهتر وظایفش
. 
7- انجام اصلاحات
روند اصلاحات نیاز مبرم به اقدامات زیر دارد:
- آماده سازی پروژه ای جامع به منظور پا
کسازی دستگاههای حکومتی از فساد مالی، مفت خوری (ناکارآمدی)؟، بروکراسی و اقدام در خصوص تکیه بر تکنولوژی مدرن براساس قانون.
- برداشتن (ازبین بردن) هژمونی حزبی و مقامات حکومتی و احزاب از بازار و تسهیل بیشتر سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران خارجی. همچنین حفظ حق کارفرما و تولیدکننده.
- فعال سازی اختیارات قضایی و حذف دخالتهای حزبی. همچنین تامین امکانات کارکردن به عنوان مدیریتی مستقل به منظور انجام وظایف محوله.
- ساختار وزارت دادگستری و انجمن شورای اقلیم دوباره ترسیم و پی ریزی شده و تمامی ارگانهای آن به طور دقیق تر بازسازی شود و استقلال تمامی مؤسسات قضایی تحقق یابد.
- هموارسازی قانون دادستان عمومی به نحوی که سبب برجسته سازی استقلال نهاد دادستانی عمومی و تفکیک آن از وزارت دادگستری شود.
- بازنگری قانون شورای استانها و افزایش اختیاراتشان به منظور انجام بهتر امورات آنها.
- تعیین برنامه ای برای فعال سازی بخش خ
صوصی به منظور حل برخی از مشکلات بازار، درآمد و حقوق.
- نیروهای پیشمرگ کردستان و نیروهای امنیتی و پلیس تقویت شوند و به منظور اصلاح معیشتشان و همچنین تامین زندگی خانواده و خویشاوندان شهیدان و همچنین درمان زخمی ها در خصوص حقوقشان تجدیدنظر شود.
- دستگاههای مدیریتی در خصوص اهمیت دادن به محیط زیست ترغیب شوند و امورات حفاظت از محیط زیست براساس قانون انجام شود.
- ارتباطی میان وزارت منابع طبیعی با وزارت دارایی و برق ایجاد شود به نحوی که این دو وزارتخانه (دارایی و برق)بتوانند وظایف خود را به شیوه ای فعالتر انجام دهند.
- انتخابات عمومی در موعد مقرر خود انجام شود و قانون انتخابات اصلاح شود.
- ادارات محلی براساس نتایج انتخابات تشکیل شود.
- با رسانه های جمعی که‌ رکن چهارم دموکراسی هستند براساس معیارهای روز و در چارچوب قانون با هدف ممانعت از نقض آزادی و اقدام در راستای اصلاح پدیده‌های ناهنجار رسانه ای تعامل شود.
8- مناطق جداشده و مسئله استقلال
- تلاش برای بازگرداندن مناطق مورد مناقشه به خاک اقلیم کردستان وظیفه ای ملی است. حکومت فدرال در خصوص اجرای ماده 140 بی توجه بوده است و به این طریق قانون را زیر پا گذاشته است. اتحادیه میهنی به منظور تعیین تکلیف در این خصوص و پایان دادن به تضییع قانون، فعالسازی ماده 140 را ضروری می داند.
- استقلال حق دمکراتیک و مشروع کُردهاست. اتحادیه میهنی از برگزاری رفراندوم در خصوص استقلال حمایت و تاکید می کند که باید رفراندوم مناطق مورد مناقشه را نیز شامل گردد.
 

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

وب سایت خبری کاردوخ اخبار مناطق کوردنشین جهان را به صورت دقیق و به دون جانب داری به گروه خاصی دراختیار مردم قرار میدهد.
مدیر وبلاگ : عبدالله رسول پور

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان